Dreszer Alfred Edward (1871-1944)


Urodził się 3 marca 1871 r. w Tyńcu koło Kalisza, w mającej niemieckie pochodzenie rodzinie Edwarda Dreszera i Natalii z Fiszerów. Uczył się w kaliskim gimnazjum, a następnie studiował w Akademii Lekarskiej w Petersburgu, którą ukończył w 1895 r. W 1896 r. ożenił się z Agnieszką Fulde.

Pracował w Wołkowysku i Kaliszu. Od 1912 r. pełnił funkcję lekarza naczelnego szpitala św. Trójcy w Kaliszu.

Bohatersko zapisał się w dziejach tego miasta w 1914 r., na początku I wojny światowej, kiedy po wycofaniu się Rosjan i zajęciu Kalisza przed wojska niemieckie w niewyjaśnionych okolicznościach wywiązała się strzelanina. Niemcy chcieli zrzucić odpowiedzialność za te wydarzenia na mieszkańców Kalisza. A. Dreszer przeprowadzając sekcję zwłok postrzelonego żołnierza – którą według pamiętnikarza, Bronisława Szczepankiewicza nadzorował mierzący do lekarza z pistoletu pruski oficer – wyciągając kule głośno podkreślał, że są to pociski z karabinu pruskiego.

W czasie I wojny został powołany do armii rosyjskiej. Uczestniczył w tworzeniu Związków Wojskowych Polaków, organizacji działających w latach 1917-1918. Pod koniec wojny powrócił do Kalisza, brał udział w rozbrajaniu Niemców. W okresie międzywojennym był czynnym lekarzem i społecznikiem, działał m.in. w Towarzystwie Przeciwgruźliczym. Był jednym z twórców Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem Józefa Piłsudskiego.

Zmarł w 1944 r., został pochowany na Cmentarzu ewangelickim przy Rogatce w Kaliszu.

Bibliografia

Archiwum Państwowe w Kaliszu, Spuścizna Zbigniewa Kledeckiego z Kalisza

S. Łoza, Czy wiesz kto to jest?, Warszawa 1932

A. Miodowski, Związki wojskowych Polaków w Rosji: 1917-1918, Białystok 2014

B. Szczepankiewicz, Kalisz wśród bomb, granatów i ognia w dniach sierpniowych 1914 roku z osobistych wrażeń napisał Bronisław Szczepankiewicz, Warszawa brw

Swego czasu działo się – kalendarium kaliskie, „Życie Kalisza”, Swego czasu działo się – kalendarium kaliskie | zyciekalisza.pl [dostęp: 01.04.2023]