Urodzony 15 sierpnia 1898 roku w Żmerynce, a zmarł 2 lipca 1966 roku w Warszawie. Młodość spędził u boku rodziny na polskich Kresach Wschodnich. Uczył się w kilku gimnazjach, m. in. w Warszawie, Piotrogrodzie i Kijowie. Ostatecznie ukończył Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie. Po przyjeździe do Warszawy, rozpoczął studia na tamtejszym Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Równocześnie zapisał się także do 36 pułku piechoty Legii Akademickiej. W latach 1920-1921 był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, za co został też odznaczony.
Debiutował w 1915 roku na łamach czasopism „Sztandar” i „Kłosy ukraińskie”, gdzie wydał jedne ze swoich pierwszych wierszy. Nie wiązał wówczas swojej przyszłości z pisaniem, a w pierwszej kolejności – chciał zostać prawnikiem.
Po demobilizacji, ciągle studiując, dorabiał jako autor tekstów satyrycznych oraz piosenek i skeczy. W tamtym okresie podejmował pracę ze znanymi i cenionymi kabaretami, jak chociażby: Qui Pro Quo, Czarny Kot czy Morskie Oko. Nie pisywał pod własnym nazwiskiem, a najczęściej pod dwoma pseudonimami: Szer-Szeń i Inspicjent Brzeszczot.
Za specjalizacje swojego kierunku studiów obrał sobie prawo autorskie. Dzięki temu w 1924 roku został radcą prawnym Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS). Pracował tam aż do 1939 roku.
W tamtym okresie ożenił się z Marią Sunderland, wnuczką siostry ojca. Z tego związku urodziła się jego pierwsza i jedyna córka – Krystyna. Związek z Marią zakończył się za sprawą Karoliny Lentowej, kochanki, a w późniejszym okresie także drugiej żony artysty.
W 1926 wydał swój pierwszy tomik poezji: Oblicza zmyślone. Stawiał także swoje pierwsze kroki w wierszach dla dzieci wraz z tomikiem – Tańcowała igła z nitką. Ostatni wspomniany wydano w 1938 roku. Zaraz przed wojną wydał także drugi tom poezji dla dzieci pt. Kaczka Dziwaczka.
Wojna zastała go, gdy mieszkał w Warszawie przy ul. Żurawiej 35. Udało mu się uniknąć wywózki do getta czy obozu zagłady. Nie ukrywał się w tamtym okresie, a pozostawał robotnikiem rolnym w gospodarstwie na Służewcu.
W tym czasie napisał powieści takie jak: Akademia pana Kleksa czy Pan Drops i jego trupa. Dwie książki kontynuujące przygody Ambrożego Kleksa napisał z kolei dopiero w 1961 i w 1965 roku.
Po II wojnie światowej wrócił do zawodu prawnika. Został radcą prawnym w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Był także członkiem międzynarodowego PEN Clubu oraz członkiem rzeczywistym Międzynarodowej Komisji Prawa Autorskiego.
Jego druga żona zmarła podczas wojny, a trzeci raz ożenił się w 1946 z Janiną Magajewską.
Jan Brzechwa był także znakomitym tłumaczem literatury rosyjskiej, przetłumaczył m. in. Puszkina, Jesienina, Czechowa i Majakowskiego.
Zmarł 2 lipca 1966 roku w Warszawie. Pochowano go na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.