Funk Kazimierz (1884-1967)


Urodził się w Warszawie, zmarł w miejscowości Albany w stanie Nowy York. Pochodził ze zasymilowanej rodziny żydowskiej.

Po ukończeniu prywatnego gimnazjum J. Pankiewicza w Warszawie wyjechał na studia biologiczne do Genewy, następnie przeniósł się na chemię do Berna. Studia ukończył w 1904 r., pracował początkowo w Instytucie Pasteura w Paryżu, następnie na uniwersytecie w Berlinie. W 1910 r. przeniósł się do Instytutu Listera w Londynie. W okresie pobytu w Anglii pracował także w instytucie badawczym szpitala onkologicznego. W latach 1915-1923 mieszkała w Stanach Zjednoczonych, był zatrudniony m.in. na Columbia University.

W 1923 r. powrócił do Warszawy i stanął na czele Oddziału Biochemii Państwowego Zakładu Higieny. Po pięciu latach wyjechał do Francji, a następnie na stałe do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował we własnej fundacji The Funk Foundation for Medical Research.

K. Funk wsławił się odkryciem witamin, był także twórcą samego pojęcia „witamina”. W swoich badaniach – o światowym znaczeniu – koncentrował się na podziale witamin, ich składzie chemicznym, związku awitaminozy z chorobami, takimi jak beri-beri, szkorbut, pelagra oraz gruźlica,.

Badał także zależność pomiędzy witaminami, hormonami a chorobami onkologicznymi.

Funka czterokrotnie nominowano do Nagrody Nobla. Polski Instytut Naukowy w Ameryce ustanowił nagrodę imienia Kazimierza Funka, wręczaną od 1995 r. W 1992 r. Poczta Polska wyemitowała znaczek z podobizną K. Funka.

Kazimierz Funk do końca życia podkreślał swoją polską narodowość. Był żonaty z Alice Denise Schneidesch, Belgijką, mieli dwoje dzieci.

Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę, t. I, Warszawa 2015

https://platformanauki.pl/bohaterowie/kazimierz-funk,21

[dostęp: 19.04.2023]

M. Stachoń, K. Lachowicz, Kazimierz Funk – naukowiec na miarę naszych czasów, „Kosmos. Problemy Nauk Biologicznych” 2017, .t 66, nr 4