Gustaw Kühn urodził się w 1845. Jego ojciec, Karol, ur. 1809 w Warszawie był kasjerem magistratu w Nasielsku, dziadek Jan Christian nauczycielem w Warszawie. Babką ze strony ojca była Anna Zofia z domu Wetzel (Wecel). W trakcie przygotowywania biogramu nie udało się ustalić, z jakiej części Niemiec pochodzili Kuhnowie i Weclowie. W akcie metrykalnym z 1812 r. dotyczącym Anny Zofii znajduje się jedynie zapis, że zamieszkiwała w Krajach Królestwa Polskiego. Jan Chrystian i Anna Zofia rozwiedli się.
Gustaw Kuhn i jego brat Edmund wzięli udział w powstaniu styczniowym. Gustaw odbywał karę więzienia w Cytadeli Warszawskiej. Następnie ukończył studia farmaceutyczne. W1868 r. otworzył aptekę w Płocku. Aktywnie uczestniczył w życiu społecznym miasta, prowadził także działalność dobroczynną, m.in. rozdawał leki ubogim mieszkańcom Płocka. Wspierał płocką Straż Ogniową. Dzięki jego wytrwałym staraniom powstało Towarzystwa Kredytowego Miasta Płocka, co wymagało zgody generał-gubernatora warszawskiego. Sprawę w Warszawie prowadziło Towarzystwo Popierania Przemysłu. Możliwość uzyskiwania kredytu pod zastaw nieruchomości był dla mieszkańców Płocka bardzo ważny, ponieważ w pierwszej połowie wieku miasto szybko się rozwijało, natomiast stagnacja, która nastąpiła w kolejnych dziesięcioleciach sprawiała, że mieszkańcy posiadający znaczne zabezpieczenie finansowe w nieruchomościach nie posiadali gotówki, niezbędnej do prowadzenia działalności czy też utrzymania się.
Gustaw ożenił się ze Stanisławą z Waśniewskich. Ich syn Kazimierz Jan (1875-1957) ukończył studia inżynieryjne. W 1909 r. otrzymał koncesję na budowę elektrowni w Płocku, którą kierował do 1918 r. W międzywojniu był starostą częstochowskim.
Gustaw należał do płockiej parafii ewangelicko-augsburskiej. Został pochowany cmentarzu ewangelickim w Płocku.
Archiwum Państwowe w Warszawie, Warszawa ASC VII, 1812, małżeństwa, akt 87.
A. Bardzki Artur, Towarzystwa Kredytowe Miejskie, cz. I: Powstanie i rozwój, Warszawa 1912.
G. Kühn, Zarys rozwoju i działalności Towarzystwa Kredytowego Miasta Płocka, Płock 1912
K. Kłodawski, Postawy ewangelików wobec polskich dążeń niepodległościowych w XIX i początkach XX wieku, „Nasze korzenie” nr 14
http://www.kurpiankawwielkimswiecie.pl/2021/02/sylwetki-alfons-kuhn-18781944.html
[dostęp:19.02.2024]