Machlejd Julian (1866-1936)


Rodzina Machlejd pochodziała ze Szkocji (z klanu Mac Leodów), skąd w XVII wieku przeniosła się do Niemiec. Do Królestwa Polskiego przybyła w latach 20. XIX w. i osiadła w Warszawie.

Machlejdowie w drugiej połowie XIX wieku stali się bogatą rodziną burżuazyjną. Sukces zawdzięczali ojcu Juliana, Karolowi, który przejął browar Karola Sommera, znajdujący się u zbiegu ulic Chłodnej, Krochmalnej i Wroniej, a następnie przystąpił do spółki Zjednoczone Browary Warszawskie pod firmą Haberbusch i Schiele, która zdominowała polski rynek browarniczy. Otworzył także browar w Ciechanowie. Wspierał powstanie styczniowe. Rodzina była wyznania luterańskiego.

Karol ożenił się z Julianną Teichert-Stawicką, z którą miał synów Karola, Juliana (wł. Juliusza), Henryka i Artura.

Julian wybrał zawód pastora. Po studiach na uniwersytecie w Dorpacie (obecnie Tartu) w Estonii oraz na innych uniwersytetach w Niemczech i Krakowie rozpoczął pracę jako pastor pomocniczy w warszawskiej parafii św. Trójcy (1899-1909) oraz jako nauczyciel. Podobnie jak większość warszawskich władz Kościoła ewangelicko-augsburskiego uważał, że Kościół ten chcąc działać w Polsce powinien mieć polski charakter. W latach 1906-1917 pełnił funkcję dyrektora powstałego w 1905 r. gimnazjum męskiego im. Mikołaja Reja. Była to stojąca na bardzo wysokim poziomie szkoła mająca kształcić elity ewangelickie w duchu polskiego patriotyzmu. W wyniku konfliktu z superintendentem generalnym Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Królestwie Polskim Juliuszem Burschem (co ciekawe również gorliwym rzecznikiem „opcji polskiej”) Julian zrezygnował w 1909 r. z pełnienia funkcji pastora.

W 1899 r. Julian ożenił się z Krystyną Urlich, pochodzącą ze słynnej warszawskiej rodziny prowadzącej przedsiębiorstwo ogrodnicze. Ponieważ jego brat Artur ożenił się z drugą z sióstr Urlich, a ich ojciec nie miał syna przedsiębiorstwo przeszło na braci na braci Machlejdów, którzy oprócz tego prowadzili również interesy przejęte po własnym ojcu.

Wbrew obawom teścia Julian okazał się sprawnym przedsiębiorcą. W charakterze ciekawostki – w dwudziestoleciu międzywojennym wprowadził na rynek nazwany krzepiakiem machlejda napój bezalkoholowy, produkowany w Ciechanowie.

Krystyna i Julian doczekali się córek, Haliny i Krystyny.

Julian aktywnie angażował się w życie społeczne, w dwudziestoleciu międzywojennym był m.in. członkiem Rady Obywatelskiej Konstancina, finansował prace polskich inżynierów nad silnikiem odrzutowym.